Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Pověsti a historické články > Dvě epizody z posledních dnů konce 2. světové války

Dvě epizody z posledních dnů konce 2. světové válkyZatímco v Berlíně již nad budovou Říšského sněmu sovětský prapor, na severozápadní Moravě se odehrávaly ještě urputné boje mezi vojsky 4. horské divize seskupení armád MITTE  vedené polním maršálem Ferdinandem Schörnerem a vojsky 4. Ukrajinského frontu generála Jeremenka s nasazením 60. gardové armády, podporované 1. gardovou armádou, ale především 38. gardovou armádou gen. plk. Moskalenka.

Německá vojska využívala systém opevnění vybudovaný mezi Opavou a Ostravou do roku 1938, také sítě různých zátarasů, zákopů a okopů, protitankových překážek, které narychlo zbudoval německý Volkssturm. Boje řádily v tomto prostoru několik týdnů a až koncem dubna se podařilo fašistická vojska zatlačit dál do vnitrozemí Moravy.

Podařilo se mi dohledat dvě epizody z období těchto dnů. O jedné jsem zběžně věděl. Jednalo se o poznámku v kronice, že na katastru obcí Pustějov a Kujavy byla 2. května 1945 svedená malá tanková bitva. Druhou informaci jsem získal při vyhledávání podkladů z mnoha zdrojů. 

 

Malá tanková bitva v prostoru obcí Pustějov a Kujavy

Moje informace vychází z článků vydaných historiky Leteckého muzea v Suchdole nad Odrou. Badatelská činnost těchto aktivistů je velmi obsáhlá. Je publikovaná a opatřena mnoha videosekvencemi na YouTube.

Pustějovský pamětník Libor Buček popisuje celou událost přibližně takto: "Němci byli ukryti za naším domem a odstřelovali silnici směrem na Hladké Životice. Naše rodina byla schována ve sklepě, bylo nás tam celkem sedmnáct. Rusové nám okénkem do sklepa hodili fosforový granát, vše začalo hořet, a my museli ze sklepa ven. Sovětský tank IS-2m zezadu objel náš dům, prudce se otočil a střílel na německé vojsko. Jeden z německých vojáků však po něm vystřelil pancerfaustem. Byla zasažena věž tanku a tank začal hořet. Uvnitř uložená munice explodovala a utrhla zadní část věže. Ta spadla nedaleko tanku. Posádka uhořela"

Podvozek tanku byl odvezen do ostravských hutí, ale zbytky věže se časem zahloubily do země a zapomnělo se na ně. Přes několikeré pokusy pomocí detektoru kovů, se historikům zmíněného muzea podařilo toto místo objevit až v roce 2012. Pozůstatky byly vyzvednuty, odborně ošetřeny a jsou dnes součástí expozice Leteckého muzea v Suchdole nad Odrou.

Historické prameny dále vypovídají, že rudoarmějci německé vojáky z obce vytlačili. Stálo to ale životy 38 (některé prameny uvádějí 46) rudoarmějců a asi 50 německých vojáků. Na bojišti zůstalo 5 německých tanků (typ neurčen) a 3 sovětské tanky - jeden IS-2m 42. gardové brigády a dva T-34 1. čs. samostatné tankové brigády, která tehdy tvořila hlavní obrněnou sílu 38. armády sovětů.

 

Sestřelení německé stíhačky nad Fulnekem

Dne 7. srpna 1944 se vracely ze své mise americké bombardéry doprovázeny rojem amerických stíhaček. V prostoru nad Fulnekem byly ohrožovány asi 8 německými stíhačkami Messerschmitt Bf 109 (také uváděny jen Me 109). V zápisech zúčastněného letce 1. americké letky 317. peruti 325. stíhací skupiny S. Davise je uvedeno: "Letěli jsme ve výšce 7620 metrů a poskytovali ochranu našim bombardérům. Tu jsem asi o 5000 metrů níže zahlédnul osm německých stíhaček Me 109. Přiblížil jsem se k nim a zahájil palbu na druhé letadlo ve vedoucím roji. Zaznamenal jsem zásahy do trupu poblíž kořene křídla. Z Me 109 začala unikat chladící kapalina následována ohonem kouře. Pronásledoval jsem jej střemhlavým letem. Me 109 šel přímo do země. Po nárazu se letadlo roztříštilo v silné explozi. Jeho letec Fhr. Edgar Bartels při tomto střetu zahynul. 

Celý tento letecký střet pozoroval Helmut Kovařík: "Procházel jsem právě "Kaštanovou alejí" směrem na Kletnou. Najednou jsem uslyšel silný zvuk motorů. Schoval jsem se tedy na mysliveckém posedu na nedalekém dubu a pozoroval, co se bude dít. Hluk dělala letka amerických bomardérů. Náhle však od Opavy přiletělo několik německých Messerschmittů. Americké stíhačky roj rozehnaly a vrhly se na jeden německý letoun, a to tak, že dvě stíhačky jej doprovázely po stranách a jedna letěla nad ním. Pokoušely se jej sestřelit. Kulky svištěly všude kolem. Letadla udělala asi 3 okruhy nad městem, během nichž začal německý letoun hořet. V posledním okruhu proletěl kousek od komína cihelny, načež vletěl dosti naplocho přímo do děrenského pole. Celý souboj trval asi 3 minuty."