Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Pověsti a historické články

Pověsti a historické články


Štítky:
Těžký život na vesnici

Život na vesnici nikdy nebyl snadný. Obživa byla získávána v potu tváře při polních pracích. Úroda byla mnohdy poničená nepřízní počasí, škůdci, ale také válkami. Při studování záznamů v kronikách si povšimnete toho, že ve vesnici žilo vzhledem k počtu domů více obyvatel než dnes. Rodiny měly více dětí, ale ty často umíraly ještě v raném věku. Bohatší statky měly výpomoci ve chlévě, na poli i v kuchyni.

Více

Autor: Z historických pramenů sestavil Jaromír Heryán Publikováno 14. 5. 2023 9:01

Jak se osídlovalo po válce

Dne 6. května 1945 se ujal pan Ladislav Hořínek, jako člověk znalý místních poměrů a zvolený MNV v Jílovci, funkce předsedy Místní správní komise. Měl nejlepší snahu zařídit v Kujavách vše potřebné a zachránit obci živý i mrtvý inventář a tak zajistit státu majetek.

Více

Autor: Z historických pramenů sestavil Jaromír Heryán Publikováno 14. 5. 2023 9:00

Osvobození obce Kujavy v roce 1945 a život po válce

U silnice Kujavy-Pustějov došlo k tankové bitvě, po níž zůstalo na bojišti pět německých a tři sovětské tanky. První rudoarmějci vstoupili do obce Kujavy již kolem čtvrté hodiny ranní ve čtvrtek 3. května 1945. Postup byl zahájen ze směrů od Pustějova, Bílova a Pohořílek.

Více

Autor: Z historických pramenů sestavil Jaromír Heryán Publikováno 14. 5. 2023 8:59

Starobylé podzemí z kujavské fary

Mezi lidmi se povídalo o chodbě z kujavské fary na fulnecký zámek. Vyúsťovala pod Jelením kopcem a znovu se v prostoru silnice Stachovice-Fulnek zanořovala do podzemí. Jako školáci jsme zkoušeli chodbu prozkoumat, ale z větší části byla po pár metrech zavalena zeminou a propadlým stropem.

Více

Autor: Z historických pramenů sestavil Jaromír Heryán Publikováno 14. 5. 2023 8:57

Kujavy, důležitá obchodní cesta

V dnešním pohledu do minulosti se zaměřím na řemesla. Obec Kujavy byla především obcí zemědělskou, byť v minulosti tudy vedla jedna z větví tzv. Jantarové stezky. Byla to důležitá obchodní spojnice, po níž převáželi kupci svůj tovar od Středozemního moře k Baltu a přinášeli tím obcím zisk.

Více

Autor: Z historických pramenů sestavil Jaromír Heryán Publikováno 14. 5. 2023 8:48

Pohořílky, bývalá osada Kujav

Pohořílky byly osadou Kujav od roku 1850. V roce 1884 byly přifařeny ke kujavské faře, do Kujav chodily pohořílské děti i do školy. V letech 1911 - 1960 byly samostatnou obcí. Od června 1960 byly opět součástí Kujav s nimiž 1.1.1979 integrovaly k Fulneku, jehož součástí, na rozdíl od Kujav, zůstávají i nadále.

Více

Autor: Z historických pramenů sestavil Jaromír Heryán Publikováno 14. 5. 2023 8:33

Kujavští hrdinové

Pan Karel Kutěj se narodil 18. července 1916 v Hošťálkové na Vsetínsku. Po absolvování obecné školy se vyučil lakýrníkem. Následně se přestěhoval do Zlína a začal pracovat ve firmě Baťa. Téměř dvaadvacetiletý Karel byl v březnu 1938 odveden na vojnu.

Více

Publikováno 11. 4. 2023 13:47