Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > O obci

Kujavy

O obci

Kujavy – obec se nachází asi 3 km od města Fulneku. Původně byla tvořena dvěmi osadami, starší byla slovanská, mladší německá. Německou osadu založil tamější fojt Clemens, jmenovala se Clemensdorf a vznikla asi okolo roku 1293. Později obě osady splynuly    v jednu obec, přičemž česká část se potom poněmčila. Český název (v roce 1399 Kuyawa) asi pochází ze staroslovanského kujati - bublati, podle Děrenského potoku, který obcí prochází. Nejstarší písemná zmínka jez roku 1293 a současný název Kujavy je znám od roku 1461. Kujavy byly do roku 1458 fulneckým lénem jako rytířský statek, pak patřily fulneckému panství. Za svého působení ve Fulneku docházel k bratřím do Kujav Jan Amos Komenský.

Obyvatele se živili polním hospodářstvím a drobnými řemesly. Vlivem velmi dobrých půdních a klimatických podmínek, podložených pracovitostí obyvatel byla vesnice velmi výstavná. Starý kujavský kostel pocházel ze 14. století, ale objekt zachvátil požár v roce 1713, při kterém se roztavily také dva staré zvony. Nynější podoba kostela sv. Michala, která tvoří dominantu obce, pochází z roku 1833 a nachází se na kujavském návrší. Fara se připomíná roku 1337, v průběhu 16. století se fara dostala do rukou nekatolíků. V obci se rovněž nachází několik kamenných křížů. Na okraji obce ve směru od města Fulnek, první objekt v obci vlevo, se nachází galerie Grunt, kde je možno shlédnout a zakoupit obrazy, keramiku, sochy, grafiku a další. Součástí aktivit a činnosti galerie je pravidelné pořádání různých výstav a vernisáží ve výstavní síni. Spolkovou a kulturní činnost v obci udržuje a rozvíjí řada spolků a sdružení pořádáním tradičních společenských akcí.

Znak

KUJAVY_znak_BARVA-removebg-preview (1).png

Popis: V zeleno-modře kosmo vlnitě děleném štítě nahoře vyniká půl lipové větve s jedním vztyčeným listem, dole doleva položená radlice, obojí stříbrné. 

 

Znak v křivkách: Znak obce Kujavy (barevný)Znak obce Kujavy (černobílý)

  

Vlajka

KUJAVY vlajka BARVA.jpg

Popis: List kosmo dělený zvlněným řezem na modré žerďové pole s kosmo položenou bílou radlicí ostřím dolů a hrotem k dolnímu  cípu a zelené vlající pole s bílým lipovým listem na větvi přiléhající k modrému poli.

 

Poměr šířky k délce listu je 2 : 3

 

Vlajka v křivkách: Vlajka obce Kujavy (barevná)Vlajka obce Kujavy (černobílá)

 

Logo

 

Logo obce Kujavy

Popis: Logo obce je neoficiálním symbolem obce Kujavy. Používá se zejména na neformálních dokumentech jako jsou pozvánky, různé tiskopisy, při kulturních a jiných společenských akcích, při realizací projektů z rozpočtu obce apod. Na levé straně loga se nachází tři kolečka v barvách obce (vpravo nahoře zelené, vlevo nahoře modré a uprostřed dole bílé). Tato kolečka symbolizují srdce, tedy lásku k obci Kujavy a sounáležitost jejich občanů. 

 

Logo v křivkách: Logo obce Kujavy (barevné)Logo obce Kujavy (bílé)

RGB: modrá (36,71,158), zelená (68,159,70), bílá (255,255,255)