Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Pověsti a historické články > Malá tanková bitva

Malá tanková bitva



Desítky let se v Pustějově, obci nedaleko Studénky na Novojičínsku, tradovalo, že u obce leží zakopané zbytky tanku Rudé armády. Válečný stroj zůstal skryt takřka sedmdesát let, než se do ověření pověsti pustili amatérští historici z blízkého Suchdolu nad Odrou.  

Petr Bartošík z Muzea městysu Suchdol nad Odrou se zbytky sovětského tanku a dokumentací o historii stroje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA  

Druhý květnový den roku 1945. Nad Berlínem už vlaje sovětský prapor, do konce války v Evropě schází už jen šest dnů. Jenže nedaleko Studénky na Novojičínsku blížící se mír nic nepřipomíná. Právě naopak. Wehrmacht je hnán od Ostravy do moravského vnitrozemí, na ústupu se však na některých místech úporně brání. Blízko obcí Pustějov a Kujavy dokonce propukne menší tanková bitva. 

Tank IS-2 Stalinec 

  • Sovětský těžký tank IS-2 (Iosif Stalin), známý také jako Stalinec, se uplatnil hlavně na konci druhé světové války, kdy jím byly přednostně vyzbrojovány gardové jednotky. 
  • Tank byl velmi účinný hlavně díky mohutnému kanonu ráže 122 milimetrů, k dispozici byly i dva kulomety ráže 7,62 mm a jeden velkorážní kulomet.  
  • Právě tento typ stál v Praze na podstavci jako tank číslo 23, který měl jako první dorazit na pomoc Praze. 

Rudá armáda divokou potyčku vyhrála, ale na poli zůstává zničený jeden ze sovětských tanků. 

"Podle pověsti tradované desítky let to měl být tank, kterému Němci ustřelili část věže, a ještě nějaký čas po válce zůstával na místě, až ho místní lidé zasypali. Rozhodli jsme se zjistit, co je na těchto řečech pravdy," vysvětlil Petr Bartošík, amatérský historik z Muzea městyse Suchdol nad Odrou. 

Zásadní obrat v hledání přinesl pamětník 

Pátrali po okolí Pustějova, ptali se mnoha pamětníků. Dozvěděli se například, že už v osmdesátých letech minulého století se pokoušeli tank najít pyrotechnici, a dokonce policisté z tehdejší Veřejné bezpečnosti. Marně. 

Možná by dopadli stejně. Nebýt toho, že v Pustějově vypátrali očitého svědka dramatické válečné přestřelky. 

Tehdy dvanáctiletý Libor Buček si na konec sovětského tanku dobře pamatoval, a dokonce stále bydlí nedaleko místa zániku legendárního válečného stroje. 

"Němci byli ukryti za našim domem a ostřelovali silnici na Hladké Životice. Naše rodina byla schována ve sklepě, bylo nás tam celkem sedmnáct. Rusové nám okýnkem do sklepa hodili fosforový granát, vše začalo hořet, a my museli ze sklepa ven," líčil Buček takřka sedmdesát let staré události. 

Část tanku skončila v hutích, část pod zemí 

Sovětský tank jejich dům objel zezadu a pak se prudce otočil a střílel na německé vojsko. Jeden z německých vojáku však po něm vystřelil pancerfaustem. "Zasáhl ho do věže. Tank začal hořet, uvnitř uložená munice explodovala a utrhla mu část věže. Ta spadla nedaleko tanku," popsal Buček. 

Dobový snímek zničeného sovětského tanku IS-2 z května 1945. 

Amatérští historici při vykopávání zbytků sovětského tanku. 

Amatérští historici s nalezenými zbytky sovětského tanku. 

Podvozek tanku po válce odvezli nejprve na vlakové nádraží do Hladkých Životic a poté do ostravských hutí. Tam ho ve vysoké peci přeměnili opět v železo. Část tankové věže ale zůstala na místě. Byla tak těžká, že s ní nikdo nemohl hnout. Proto ji lidé postupně podkopávali, až se ocitla pod úrovní povrchu země. 

"Jen jsme zírali, co všechno si pan Buček pamatoval, a úplně nás šokoval, když se zeptal, jestli se chceme podívat na fotografii toho tanku. A opravdu vytáhl zažloutlou fotku, která definitivně potvrdila, že se pod zemí skrývá část tanku," popsal Bartošík. 

Historici nejprve našli střepiny granátů 

Navíc se z fotografie dalo určit velmi přesně místo, kde věž tanku skončila pod zemí, tedy na poli nedaleko oplocení domu pana Bučka. Ostatně pamětník odhad potvrdil. 

Hledačky kovů pak na místě opravdu hlásily, že se pod zemí skrývá něco většího. "Nejprve jsme našli střepiny dělostřeleckých granátů, ale v ještě větší hloubce přístroje zaznamenaly rozměrnější kovové předměty. Proto jsme se asi za týden vrátili ještě lépe vybaveni," řekl Bartošík. 

Plni očekávání se pustili do vykopávání historie a země po 67 letech vydala nejprve plotnu z pancéřované oceli, poté další část tanku i s periskopy a ventilační kopulí. 

Uhořelí vojáci nebudou zapomenuti 

"Dalším velkým překvapením bylo to, že pod vyzdviženou částí ležela i druhá zadní část stropního pancíře s poklopy i velitelskou věžičkou a lafetou velkorážního kulometu. Na tento kousek však už musela nastoupit těžká technika, nalezené díly celkově vážily asi jednu tunu," poznamenal amatérský historik. 

Zbytky tanku skončily v suchdolském muzeu a po odborném restaurování budou vystaveny. 

Na památku šesti uhořelých vojáků chtějí suchdolští muzejníci odhalit památníček. Objev tanku považují za jeden z největších úspěchů jejich dosavadní badatelské práce.

 Autor: Josef Gabzdyl

pozn:U silnice Kujavy - Pustějov došlo k tankové bitvě, po níž zůstalo na bojišti pět německých a tři sovětské tanky (www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/osvobozeni-fulneku.html) 

 

 

Nález části tanku IS-2 v Pustějově 

O zničeném a „zakopaném“ tanku z konce 2. světové války se v obci Pustějov na Novojičínsku vyprávějí dodnes legendy. Vše se již po těch létech zdá být spíše jako neuvěřitelný příběh, pravdou však zůstává, že o obec Pustějov se v květnu 1945 vedly opravdu těžké a krvavé boje, ve kterých bylo zničeno a poškozeno mnoho domů i vojenské techniky. Z písemných zpráv a vzpomínek pamětníků se dozvídáme, že dne 2. května 1945 proběhla v prostoru mezi obcemi Kujavy a Pustějov  tanková bitva, po níž na bojišti zůstalo zničeno celkem pět německých a tři sovětské tanky. K osvobození severní a střední části obce došlo 3. května po předchozí dvoudenní dělostřelecké přípravě, zbytek obce však Rudá armáda dobývala až do ranních hodin 5. května 1945, kdy byli Němci zatlačeni směrem k Hladkým Životicím, Suchdolu n.O. a Kletnému. Jen v bojích o obec Pustějov při tom padlo 38 sovětských vojáků a dodnes neznámý počet vojáků německých. Podobné oběti z řad sovětských vojáků si vybraly osvobozovací boje o každou obec a město v našem regionu a na tuto skutečnost by se nemělo zapomínat! 


Více zde: https://www.leteckemuzeum.eu/news/nalez-casti-tanku-is-2-v-pustejove1/ 

 

Ze jmenného seznamu padlých Rudoarmějců se dovídáme, že v bojích o obec Pustějov padlo a ve svých strojích uhořelo minimálně 8 sovětských gardových tankistů, padli zde i dva samopalníci z řad gardových vojsk RA, které byly kromě dalších řadových jednotek součástí 38. armády 4. ukrajinského frontu. V uvedeném prostoru bojovali příslušníci 5. gardové tankové brigády, která zde ztratila 8 mužů a 42. gardové brigády těžkých tanků, která zde přišla o 2 své elitní tankisty. Z bojových hlášení těchto jednotek se konkrétně dozvídáme, že „náš“ zničený těžký tank IS-2m náležel do stavu 99. gardového tankového pluku 42. gardové brigády těžkých tanků. Velitelem tanku byl 41 letý gardový podporučík ŠAŠACHMETOV Jazkub Šašachmetovič (pocházející z města Troick na  jižním Uralu - Čeljabinská oblast SSSR), který dne 4. května 1945 padl u obce Pustějov. 

 

Právě 42. gardová brigáda těžkých tanků spolu s tanky T-34 naší 1. čs. samostatné tankové brigády tvořila hlavní obrněnou sílu 38. armády, která se podílela na osvobození Ostravy a zbytku moravsko-slezského regionu. V podvečer 6. května 1945 tyto dvě tankové jednotky společně zaútočily i na město Odry Rozkazem genplk. Moskalenka však byly zbylé tanky z boje o Odry staženy a zařazeny do tzv. „rychlé skupiny 38. armády“ s úkolem vyrazit co nejrychleji směrem na Prahu  na pomoc pražskému povstání. Celá skupina vyrazila, po doplnění paliva a munice., dne 7. května 1945 z města Fulnek. V prostoru západně od Olomouce u obce Horka nad Moravou došlo k bojovému střetu s větší skupinou nepřátel podporovaných i samohybnými děly. V samém závěru tohoto boje padl dne 8. května 1945 střelou příslušníka Volkssturmu, ozbrojeného loveckou puškou, sám velitel 42. gardové brigády těžkých tanků - plk. V. S. Gajev. Do Prahy skupina dorazila ráno 10. května 1945. Zajímavostí je, že na slavnostní přehlídce 1. čs. armádního sboru v SSSR konané dne 17. května 1945 na Staroměstském náměstí v Praze se objevilo i 8 těžkých tanků IS-2m v československých barvách. Právě tyto stroje, které prošly těžkými boji o Moravskou bránu, byly věnovány našim tankistům svými bojovými druhy - gardisty 42. gbtt. 

Ze jmenného seznamu padlých Rudoarmějců se dovídáme, že v bojích o obec Pustějov padlo a ve svých strojích uhořelo minimálně 8 sovětských gardových tankistů: 

 

  1. gardová tanková brigáda:
  2. května 1945: 

- gardový poručík Grigorij Nikolajevič ZACHAROV (26 let) 

- gardový podporučík Grigorij Zacharovič GREŠILO (24 let) 

- gardový starší seržant Vladimír Timofijevič VAŠIN (24 let) 

- gardový seržant Ivan Sergejevič FEDOROV (20 let) 

 

  1. května 1945:

- gardový seržant Alexandr Michajlovič ŽARKOV (20 let) 

- gardový starší seržant Leonid Kornějevič KOVALEV (21 let) 

 

  1. gardová brigáda těžkých tanků:

4. května 1945: 

- gardový podporučík Jazkub Šašachmetovič ŠAŠACHMETOV (41 let) 

- gardový staršina Alexej Filipovič FILIPOV (19 let) 

Tito muži si i po létech jistě zaslouží připomenutí. Osobně uděláme vše proto, aby na místě jednoho ze zničených tanků vznikl malý pomníček připomínající jejich oběti, které položili za naši svobodu  – čest jejich památce.       

Petr Bartošík  - Muzeum městyse Suchdol n.O. 

 
Více zde: https://www.leteckemuzeum.eu/news/nalez-casti-tanku-is-2-v-pustejove1/